Pro inspiraci v komunitní práci si přijeli kolegové až ze Slovenska

Pochopit, jak správně nastavit principy komunitní práce a získat příklady z praxe. Právě proto přijeli do Ostravy kolegové z Implementační agentury Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenské republiky. Návštěva se uskutečnila od 21. do 23. února a během tří dnů se hosté setkali se všemi aktéry, kteří se podílí na rozvoji komunitní práce v Ostravě a okolí. Organizačně pobyt zaštítila Diecézní charita ostravsko-opavská, která má s komunitní prací dlouholeté zkušenosti.

Setkání na kontaktním místě v Ostravě-KunčičkáchHosté se zúčastnili setkání lokální skupiny obyvatel Ostravy-Kunčiček, během kterého mohli sledovat jednání aktivních obyvatel. Sami členové skupiny pak představili během foto prezentace akce, které se podařilo uspořádat ve spolupráci s komunitou a s podporou komunitních pracovníků. V prezentaci se objevily snímky z tradičních úklidových akcí veřejného prostranství v lokalitě, kde obyvatelé bydlí; z netradičních třídních schůzek pro rodiče dětí z místní základní školy nebo ze společenských akcí, které pomáhají lidem z komunity lépe se poznat a budovat společné vztahy. Závěr dne patřil komunitnímu centru Borek z Třince a vzájemné diskuzi.

Paní Anna, lídryně komunitní skupiny Společná cesta z Ostravy-Kunčiček, popisuje začátky spolupráce, které nebyly vůbec jednoduché: „Když se u nás v lokalitě objevily komunitní pracovnice Charity, byli jsme dost proti nim, říkali jsme si, co tady chtějí, ať jdou radši jinam. Postupem času se ale ukázalo, že mají dobré nápady a že stojí za námi.“ Budování důvěry trvalo 3 roky a nyní jsou pro aktivní obyvatele komunitní pracovnice slovy paní Anny „opěrnou zdí“, zkrátka někým, o koho je možné se opřít a na koho je spolehnutí.

Program návštěvy pokračoval během dalších dní u partnerů z Ostravské univerzity, kde se diskutovalo nad rolí akademického prostředí v podpoře komunitní práce. Nechyběla ani prezentace podpory ze strany Moravskoslezského kraje, který tyto aktivity pomáhá rozvíjet. Účastníci setkání měli také možnost prohlédnout si Vesničku soužití a sociálně vyloučenou lokalitu v Ostravě-Kunčičkách a v Ostravě-Zábřehu, kde komunitní tým Diecézní charity ostravsko-opavské působí.

Komunitní práce Diecézní charity ostravsko-opavské působí v sociálně vyloučené lokalitě Ostrava-Kunčičky od r. 2015. Cílem je zapojit místní obyvatele, organizace i samosprávu a společně je pozitivně motivovat ke změnám. Komunitní tým pracuje na zlepšení komunikace, rozvíjení sousedských vztahů v lokalitě a usiluje o větší povědomí o právech a povinnostech obyvatel lokality. Od roku 2020 působí nově také v ostravské lokalitě Přívoz a od roku 2021 v Ostravě-Vítkovicích.

Komunitní práce je realizována za finanční podpory Moravskoslezského kraje, Norských fondů, statutárního města Ostravy a Úřadu vlády České republiky (řazeno abecedně).

Web_logo_MSK-05Web_loga_Norské fondy-12Web_logo_Ostrava-04  Web_logo_Úřad vlády-06