S novým začátkem pomohla paní Petře sbírka pro samoživitele

S novým začátkem pomohla paní Petře sbírka pro samoživitele

Paní Petra zůstala se 4 dětmi sama. Když se z původního bytu musela vystěhovat, zůstalo v něm všechno původní vybavení. Na pořízení nábytku do nového bytu finance nezbývaly. Pomoc nabídla Charita ze sbírky pro samoživitele.  

Paní Petra zůstala na péči o 4 nezletilé děti sama, stará se tak o 17 letou dceru, 13 letého syna a 7 letá dvojčata, chlapce. Když se z původního bytu musela vystěhovat, zůstalo v něm i původní vybavení. Nouzově bydlela s vlastním dědečkem v malém bytě 1+1, to ale pro 6 lidí nebylo dlouho možné. Žádost o sociální bydlení, kterou si podala u města, nakonec vyšla a od května letošního roku se mohla paní Petra přestěhovat do vlastního. Paní Petra pracuje, ale z minulosti ji tíží dluhy a právě čeká, jak dopadne podaná žádost o insolvenci, ráda by své závazky uhradila a začala znovu s čistým štítem.

Nový byt poskytl potřebný prostor pro velkou rodinu, na druhou stranu v něm při nastěhování byla jen kuchyňská linka a sporák. Židle a stůl do jídelny dostala paní Petra od známých, pračku koupila zrepasovanou za 2 tisíce Kč. Na tolik potřebné úložné prostory a 5 postelí už peníze v rozpočtu nezbývaly. Proto se obrátila s žádostí o pomoc na Diecézní charitu ostravsko-opavskou. Charita zajistila darované postele z dětského domova a pomohla i s jejich převozem a stěhováním. Ze sbírky pro samoživitele pak přispěla darem na pořízení velkých šatních skříní, 2 psacích stolů a komody do dětského pokojíčku.

Díky štědrosti dárců, kteří přispěli během prosincového adventního koncertu v České televizi téměř 9,5 milionů korun, jsme mohli pomoci neúplným rodinám přečkat obtížné období, kdy mnohé z nich zasáhla koronavirová epidemie a ztížila jim už tak obtížné životní podmínky. Výnos sbírky byl rozdělen napříč republikou, aby místní Charity mohly efektivně pomáhat přímo v místě svého působení.

V Diecézní charitě ostravsko-opavská jsme ze sbírky darovali samoživitelům a samoživitelkám téměř 700 tisíc korun a pomohli jsme 60 rodinám (celkem 221 lidem). V průměru jsme darovali osamoceným rodičům 9,5 tisíce korun a nejčastěji finance mířily na nákup nábytku do domácností (židle, stoly, postele, skříně) a eletroniku (pračky, ledničky). Ze sbírky jsme např. podpořili i terapie pro malého Martínka, který zažil zneužívání nebo jsme podpořili maminku samoživitelku, která má autistického syna. Tomu jsme ze sbírky uhradili školkovné ve speciální mateřské školce.

Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli během mimořádného adventního koncertu v České televizi na pomoc rodičům samoživitelům a samoživitelkám.

* Jméno klientky bylo změněno.

Bc. Sylva Lejsková

PR
Tel.: 733 741 036 E-mail: %ryFRWb_5lxy.Z4WH_pr5~2938Es-Z29g