Statutární město Ostrava

Ostrava

Projekty jsou realizovány s finanční podporou statutárního města Ostravy.

Nízkoprahové kluby Horizont a Vesnička

Období realizace: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2023

Cíl projektu:
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „nízkoprahové zařízení pro děti a mládež“ ve Vesničce soužití v Ostravě-Muglinově (Nízkoprahový klub Vesnička) a ve středisku Horizont v Ostravě-Kunčičkách (Nízkoprahový klub Horizont).

Dílčí cíle:

  • Snížit výskyt sociálně patologických jevů, zvýšit motivaci k hledání pozitivních alternativ chování, snížit počet uživatelů návykových látek a mladistvých pachatelů trestných činů.
  • Zlepšit integraci dětí do vzdělávacího procesu.
  • Osvojit základní křesťanské a společenské životní hodnoty.

Popis projektu:
Posláním služby je vytvořit bezpečný prostor pro děti a mládež, které žijí v málo podnětném sociálním prostředí. V tomto prostoru jim mohou být sociální pracovníci nablízku v obtížných životních situacích, podporovat je při jejich zvládání a motivovat je k jejich aktivnímu řešení. To vše za pomoci poradenství a vzdělávacích i zábavných aktivit šitých klientům na míru.

Sociálně aktivizační služby Horizont

Období realizace: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2023

Cíl projektu:
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi“: Sociálně aktivizační služby Horizont.

Dílčí cíle:

  • Zajistit dobré podmínky a zázemí pro zdravý vývoj dětí v rodinách z cílové skupiny za spolupráce rodičů.
  • Přispět k prevenci sociálního vyloučení rodin a k jejich sociální integraci poskytováním systematické a komplexní podpory při řešení hlavních příčin krizové situace rodiny a dětí, které v ní vyrůstají.
  • Snížit výskyt sociálně patologických jevů v cílové skupině.

Popis projektu:
Sociálně aktivizační služby Horizont poskytují pomoc rodinám v každodenních situacích terénní i ambulantní formou. Služba nabízí širokou škálu aktivit od základního sociálního poradenství, přes podporu rodičovských kompetencí, pomoc při jednání s úřady, ve škole, u lékaře, s možností doprovodu pracovníka. Terénní pomoc rodinám je poskytována např. v problematice bydlení, hledání zaměstnání, dluhové problematiky, sociálních vztahů, školních povinností dětí apod. Dále nabízí také aktivity pro rodiny s předškolními dětmi, které připravují rodiče a děti na úspěšný vstup do mateřské školy a organizuje také besedy a setkání pro rodiče na různá témata.

Sociálně aktivizační služby Vesnička soužití

Období realizace: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2023

Cíl projektu:
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi“: Sociálně aktivizační služby Vesnička soužití.

Dílčí cíle:

  • Zajistit dobré podmínky a zázemí pro zdravý vývoj dětí v rodinách z cílové skupiny
    za spolupráce rodičů.
  • Přispět k prevenci sociálního vyloučení rodin a k jejich sociální integraci poskytováním systematické a komplexní podpory při řešení hlavních příčin neuspokojivé situace rodiny
    a dětí, které v ní vyrůstají.
  • Snížit výskyt sociálně patologických jevů u cílové skupiny.

Popis projektu:
Projekt je zaměřen na poskytování sociální služby sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi klientům na území města Ostravy. Služba je poskytována především terénní formou, částečně však i ambulantní formou, sloužící především zájemcům o službu. Předností služby je dlouhodobý a komplexní přístup k celkové situaci rodiny. Služba zahrnuje škálu aktivit zaměřených na sociální integraci rodin s dětmi nebo jejich členů a pracuje s rodinou např. v těchto oblastech: finanční situace, vedení domácnosti, vztahové problémy, doprovody do institucí, hledání zaměstnání, zajištění adekvátního bydlení a další.

Sociálně-dluhová poradna

Období realizace: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2023

Cíle projektu:
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „odborné sociální poradenství“: Sociálně-dluhová poradna.

Dílčí cíle:

  • Pomáhat lidem v nepříznivé situaci orientovat se ve svých právech a povinnostech a v tom, jak je naplnit.
  • Informovat klienty o možnostech řešení své situace.
  • Překonat obtíže při vyřizování záležitostí na úřadech a v jiných institucích.
  • Zapojit možnosti a schopnosti klientů do řešení tíživé situace, tak aby se jejich nepříznivá situace vyřešila nebo alespoň zlepšila.

Popis projektu:
Projekt je zaměřen na zajištění provozu Sociálně-dluhové poradny, která poskytuje odborné sociální poradenství lidem, kteří se ocitli v nepříznivé situaci, kterou nejsou schopni zvládnout vlastními silami a která způsobuje jejich sociální vyloučení nebo k němu vede. Jedná se např. o tyto situace: nezaměstnanost nebo nedostatečná orientace na trhu práce, hrozící nebo faktická ztráta bydlení, zadluženost, rodinné nebo sousedské problémy, potíže při uplatňování svých práv apod. Klientům pomáháme tím způsobem, že je provázíme jejich situací, poskytujeme jim informace, rady, doprovázení a praktickou pomoc při vyřizování běžných i úředních záležitostí.

Sociální rehabilitace Šance domova

Období realizace: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2023

Cíle projektu:
Hlavním cílem projektu je poskytování registrované sociální služby „sociální rehabilitace“: Sociální rehabilitace Šance domova.

Dílčí cíle:

  • Zajistit realizaci sociální služby, která přispěje k sociálnímu začlenění osob v dlouhodobě nepříznivé situaci, z důvodu snížených kompetencí a nedostatku dovedností při péči
    o domácnost, plnění závazků apod. potřebných pro samostatný a plnohodnotný život.
  • Snížit výskyt patologických jevů v cílové skupině, prevence sociálního vyloučení.
  • Podpořit cílovou skupinu při šanci získat bydlení a zároveň i potřebné dovednosti k tomu, aby si je uměli udržet a mohli tak bydlet a žít samostatně, bez pomoci sociální služby.

Popis projektu:
Sociální rehabilitace Šance domova se zabývá podporou osob v sociálním bydlení nebo v jiném typu bydlení. Služba pracuje s dospělými osobami nebo rodinami s dětmi, s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v Ostravě, kteří jsou vlivem špatných nebo nedostatečných dovedností a kompetencí ohroženi ztrátou bydlení. Pracovnice nabízejí pomoc s rozvojem těchto dovedností a kompetencí tak, aby nedošlo ke ztrátě jistoty domova, ale naopak k ustálení bytové situace.

Rozvoj komunitní práce v Ostravě-Kunčičky, Přívoz, Vítkovice

Období realizace: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2023

Cíl projektu:
Hlavním cílem projektu je aktivizace obyvatel sociálně vyloučených lokalit Kunčičky-jih, Zadní Přívoz a Vítkovice, která bude mít za následek probuzení zájmu o společné záležitosti celé komunity a lokality
a schopnost společně komunikovat a definovat hlavní problémy v lokalitách, vybrat z nich ten, který chtějí řešit a učinit společné kroky k tomuto řešení.

Popis projektu:
Projekt navazuje na předchozí projekty realizované Diecézní charitou ostravsko-opavskou v uplynulých letech. Projekt má dva záměry, kterými jsou:

  1. Zkušenosti získané působením v SVL Ostrava-Kunčičky přenést do dalších SVL v Ostravě. Od roku 2020 rozvíjíme komunitní práci v lokalitě Zadní Přívoz a od roku 2021 ve Vítkovicích, zvláště v okolí ul. Sirotčí.
  2. Poprojektová podpora skupiny aktivních obyvatel Kunčiček, která zde působí již 9 let a v roce 2020 založila spolek Komunitní skupina – Společná cesta, z.s.