„Jsou vděčni za jakoukoliv pomoc," říká sociální pracovnice, která pomáhá válečným uprchlíkům

„Jsou vděčni za jakoukoliv pomoc," říká sociální pracovnice, která pomáhá válečným uprchlíkům

Na 60 lidí, kteří uprchli před válkou na Ukrajině, našlo dočasné útočiště v jednom z ubytovacích zařízení v Ostravě-Vítkovicích. Diecézní charita ostravsko-opavská pro ně přímo v místě ubytování otevřela kontaktní pracoviště, kde poskytuje dvakrát týdně sociální poradenství.

„Lidé se na nás obrací nejčastěji s prosbou o pomoc při hledání školy nebo školky pro děti, lékaře, jazykových kurzů češtiny a zaměstnání. Pomáháme jim také s orientací ve městě a doprovázíme je např. do škol, kde jsme nápomocni při domluvě výuky pro děti. Komplikace způsobuje jazyková barierá a odlišné písmo. Velkou pomocí je tlumočnice, kterou nám zajistil měststký obvod Ostrava-Jih, snažíme se využívat také překladač v mobilech a informační webové rozcestníky, kde jsou informace dvojjazyčně," popisuje jedna ze sociálních pracovnic diecézní Charity.

Kontaktní místo zajistila Diecézní charita ostravsko-opavská ve spolupráci s odborem sociálních věcí městského obvodu Ostrava-Jih, aby lidé prchající před válkou na Ukrajině měli co nejsnazší přístup k informacím a nemuseli přes všechny těžkosti, které teď řeší, ještě cestovat a hledat pomoc jinde v rámci neznámého města. Dvakrát týdně jim pomáhají čtyři sociální pracovnice sociálních služeb Vesničky soužití a Šance domova, které běžně působí v rámci Ostravy a pracují v oblasti sociální aktivizace a sociální rehabilitace.

„Mezi lidmi, kterým pomáháme jsou hlavně maminky s dětmi, ale také senioři. Jde o válečné uprchlíky z vážně zasažených oblastí Ukrajiny, např. z Charkova. Všichni, kteří se na nás obrací s prosbou o radu, jsou velmi vděčni za jakoukoliv pomoc, proto počítáme s tím, že pokud to bude potřeba, zůstaneme tady, abychom lidem usnadnili přečkat období, kdy musí být mimo svůj domov," shrnuje vedoucí sociální služby Šance domova Helena Peškarová.

Bc. Sylva Lejsková

PR
Tel.: 733 741 036 E-mail: %ryFRWb_5lxy.Z4WH_pr5~2938Es-Z29g