Nejčastější otázky

K čemu jsou finance sbírány?

Zejména na pomoc lidem v nouzi v dané lokalitě.

Co se stane s vybranými penězi? 

O využití vybraných prostředků se vhodnou formou dohodne místní farnost s místní Charitou při dodržení poslání postní almužny - tj. pomoc potřebným. Při rozhodování lze přihlédnout k výsledkům průzkumu (zaškrtnutému účelu na dně schránek), ale ten má spíše informativní hodnotu, na jaký účel by si dárce přál peníze využít. P přehledu dohodnutého využití pak místní Charita zašle  zprávu diecézní Charitě.

Kdo vybírá záměry, které budou podpořeny? 

Pevná pravidla v celorepublikovém měřítku nejsou stanovena, ale akce má splnit tato očekávání:
- Postní almužna bude ve farnících a duchovních správcích prohlubovat vnímavost k problémům potřebných.
- Postní almužnou chceme prohloubit spolupráci mezi místní farností a místní Charitou.

Jak vypadá využití v praxi?

Některé místní Charity velmi dobře spolupracují s místními kněžími a s věřícími z farnosti, o využití Postní almužny například diskutují ve farních radách. Charita nabízí někde jen vedení, jak pomoc prakticky provést (nedoporučujeme jednoduché, ale ne vždy prospěšné prosté předání peněžní částky potřebným). Někde farnosti jen informují Charitu o tom, co cítí jako problém a Charita se se situací nějak porovná sama. Jinde hodně pracují s dotazníkem na dně krabičky, případně se o využití alespoň výnosu dohodne místní duchovní s vedoucím místní Charity.

Kdo sbírání peněz povolil?

Nejde o veřejnou sbírku, není potřeba povolení. Jde o pastorační akci na půdě kostela. O konání Postní almužny na celém území rozhodla Česká biskupská konference 19. ledna 2010. Hlavním posláním akce je propojit farnosti a Charitu ve společné snaze sloužit bližním v nouzi.