Naše pomoc Ukrajině neustává ani po měsíci od začátku války

Před měsícem, ve čtvrtek 24. února, zaútočila ruská armáda na území Ukrajiny. Útoky ani po čtyřech týdnech krutých bojů neustávají. Přes 3,6 milionů lidí muselo opustit své domovy a uprchnout ze své vlasti, dalších 6,5 milionů lidí utíká do bezpečnějších regionů v zemi. 12 milionů lidí čelí dopadům války v nejhůře zasažených oblastech. Potřeby humanitární pomoci exponenciálně rostou.

Poskytujeme finanční i humanitární pomoc

Diecézní charita ostravsko-opavská na Ukrajině působí dlouhodobě a prostřednictvím Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce aktivně pomáhá obětem konfliktu od prvních nepokojů, které propukly na východě země v roce 2014. Aktuálně neúnavně pokračuje v poskytování přímé pomoci lidem zasaženým válkou na Ukrajině. Na území Moravskoslezského kraje pomáhá ukrajinským občanům také prostřednictvím oblastních Charit a nabízí asistenci při administrativních úkonech, doprovodech k lékaři, tlumočení, poradenství, programy pro děti, ale i potraviny nebo nábytek.

Půl milionu pro Ukrajinu

Partnerům z Charity Mariupol jsme odeslali 340 tisíc korun, aby mohla reagovat na bezprostřední potřeby postižených lidí. Dalších 200 tisíc korun se podařilo zaslat partnerům z Charity Tjačiv. Prostřednictvím našich partnerů na Ukrajině pomáháme v bojových oblastech i lidem prchajícím před válkou uvnitř Ukrajiny.  Ze zaslaných finančních prostředků kolegové zajistili lidem na útěku základní potřeby. jako je pitná voda, potraviny, teplé jídlo, hygienické potřeby a přístřeší.

Poděkování o. Rostyslava, ředitele Charity Mariupol za pomoc Ukrajině

Tuny předané humanitární pomoci

Ve spolupráci s Charitou Česká republika jsme vypravili 3 kamiony s humanitární pomocí, které dovezly trvanlivé potraviny, speciální výživu pro děti a hygienické potřeby do Záporoží, kde se z boji těžce zasaženého Mariupolu evakuovala Charita Mariupol.

Kamiony naložené trvanlivými potravinami a hygienickými prostředky  Humanitární pomoc pro Ukrajinu  Pracovníci Charity Mariupol připravují humanitární balíčky pro lidi stižené válkou

Další zásilka zamířila do příhraničí na jihozápadě Ukrajiny. Kamion, který směřoval do Tjačivu, byl naplněn elektrocentrálami, potravinami, ale i spacáky a karimatkami. Generátory patří aktuálně mezi nejpotřebnější věci, protože pomáhají zajišťovat elektřinu i teplo vysídleným obyvatelům.

Předání pomoci v Zakarpatské oblasti  Mnoho lidí prchá do bezpečnějších oblastí na západě Ukrajiny  Předaná materiální a potravinová pomoc

V zasílání materiální pomoci budeme pokračovat i nadále. Poslední dodávky humanitární pomoci jsme přepravili v minulých dnech do Charity Lvov a Charity Tjačiv ve spolupráci s kolegy z ostravské a jablunkovské Charity. Jednalo se o dětskou výživu, pleny, spacáky a trvanlivé potraviny.

Stovky uprchlíků v péči Charity

Řádové sestry z Domova pro matky s dětmi v Oděse, se kterými spolupracujeme, musely prchnout před bombardováním, u nás našly bezpečný azyl. Pět sester a dvacet potřebných z Domova seniorů z Ternopilu, z nichž někteří jsou staří nemohoucí lidé, jsou v naší péči a v péči Charity Hlučín v Bolaticích.

Domov pro matky v Oděse spravovaly řádové sestry do chvíle, než musely prchnout před bombardováním  Řádové sestry z Oděsy neváhaly pomoci a evakuovaly také domov seniorů z Ternopilu  Z Ternopilu se evakuoval také domov pro seniory

Naši kyjevští partneři prchající z ostřelovaného kyjevského předměstí, našli zázemí v Charitě Jablunkov.

O dvě stovky uprchlíků se v první vlně postarala Charita Frenštát pod Radhoštěm, poskytla jim potraviny, hygienické prostředky i ošacení. Ve spolupráci s městem lidem z Ukrajiny zajišťovala snídaně a večeře, pomohla také s vybavením kuchyně v nabídnutém ubytování, aby si maminky s dětmi mohly uvařit.

Další stovky lidí prošly péčí jablunkovské, krnovské nebo novojičínské Charity. Také ostatní oblastní Charity v Moravskoslezském kraji pomáhají a poskytly nebo stále poskytují potravinovou i materiální pomoc, ošacení, i pomoc s vyřízením potřebných dokumentů. V Jablunkově pak pro ukrajinské děti připravili během jarních prázdnin kreativní program, aby na chvíli zapomněly na válečné hrůzy. Ostatní střediska Charit se připravují, aby byla nápomocna s integrací příchozích uprchlíků.

Materiální a potravinová sbírka, pomoc krizových interventů i další spolupráce

Diecézní charita vyhlásila materiální a potravinovou sbírku. Do konce března je stále možné přispět a přinést některou z komodit ze seznamu do nejbližší Charity. Potraviny pak kolegové rozdají lidem z Ukrajiny, kteří k nám přichází.

Odbornou pomoc nabídlo 14 charitních pracovníků z Frýdku-Místku, Ostravy, Jablunkova, Opavy a Studénky. Poskytují psychosociální pomoc v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Ostravě.

Pokračujeme také v koordinaci pomoci pro příchozí uprchlíky v rámci našich oblastních Charit, propojujeme nabídky ubytování, služeb dobrovolníků i materiální pomoci, abychom se mohli co nejlépe postarat o lidi přicházející z oblastí zasažených válkou.

Nechybí ani spolupráce se sociálními odbory ostravských městských obvodů, ve kterých poskytujeme sociální služby. Připravujeme se na zapojení našich sociálních služeb do pomoci uprchlíkům - doprovody sociálních pracovníků a nabídka aktivit pro děti v nízkoprahových klubech.

Děkujeme vám všem za podporu, kterou v této době projevujete potřebným.
Velmi si vážíme vaší obětavosti a ochoty pomáhat.

Finanční pomoc je stále potřebná, přispět můžete v celostátní sbírce nebo podpořte náš dlouhodobý projekt pomoci obětem konfliktu.

Pomozte lidem zasaženým válkou:

č. ú.: 2800779701/2010

VS: 222 - Pomoc obětem konfliktu

(transparentní účet)

Přispějte pomocí darovací brány:

DAROVAT HNED

Pomoc obětem konfliktu